Toplum Ve Yaşlılık

Toplum ve Yaşlılık Psikolojisi

81 / 100 SEO Puanı

Toplum ve Yaşlılık

Toplum ve Yaşlılık, karmaşık yaşam deneyimleri ve popülasyondaki demografik değişikliklerle birlikte yaşlı nüfusun daha büyük bir oranıyla, akıl sağlığı konusu ve bunlarla başa çıkma konuları oldukça önemlidir. Araştırmalar; yaşlıların motifler, psikolojik sosyal statü ve davranış açısından homojen bir nüfus olarak görme eğiliminin yanı sıra, yaşlıların çok çeşitli ve heterojen popülasyonlar olduğunu göstermektedir.

Yaşlanmayı kavramsallaştırırken faydalı bir ayrım, genç-yaşlı ile en yaşlı-yaşlı arasında ayrım yapmaktır. En yaşlı olan terimi 85 yaş ve üzerindeki insanları ifade eder. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar bu ayrımın en yaşlı grubun klişesini oluşturabileceğinden endişe duymaktadır. Bu önemli bir nokta çünkü kronolojik yaş insanların yaşlanmaya nasıl uyum sağladığını belirleyen tek faktör değil. Zihin durumu, sağlıkla ilgili alışkanlıklar ve yaşama ilişkin genel sosyal ve psikolojik görüşler de yaşlanmaya uyumu belirler.

Yaşlılık ve Beraberinde Gelenler, Toplum ve Yaşlılık

Toplum ve Yaşlılık, insanların başarılarından memnun kalabildikleri bir dönemdir. Ancak diğerleri için bu dönem aksiliklerin başlangıcıdır. Yaşlılık bir düşüş zamanı olarak görülüyor, insani ve sosyal zayıflık dönemi bugün çok yaygın. Bu görüş, yaşlı grubun homojen bir grup olmadığını dikkate almaz. Yaşlılık farklı şekillerde yaşanır. İnsan varlığı bağlamında yaşlılığın önemini görebilen yaşlı insanlar var, yani onlara büyüme ve kendini adama fırsatı veren bir yaşam alanı. Yaşlılığı pasif teslimiyet ve isyan, ret ve umutsuzluk gibi davranışlarla gören yaşlılar da vardır.

Depresyon sadece duygusal problem öyküsü olan yaşlı insanlara saldırmakla kalmaz, neredeyse tüm yaşlı insanlar depresyona girebilir. Bunun nedeni depresyonun travma, hastalık, yalnızlık, kronik ağrı, mali durum, en yakın kişinin ölümü, iş kaybı veya yaşam değişiklikleri ile tetiklenebilmesidir. Yaşlılarda anksiyete bozuklukları hakkında mevcut bilgiler çok sınırlıdır, ancak bu bozukluk bu popülasyonda depresyondan daha fazla ortaya çıkar. Dikkat edilmesi gereken bir şey, yaşlıların daha fazla sağlık problemine sahip olması ve psikolojik durumlarının fiziksel ve fonksiyonel durumlarıyla yakından ilişkili olmasıdır.

Yaşlılarda cinsel istek ve davranışların genellikle nadir olduğu, görünüşe göre tamamen doğru olmadığı varsayılmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde menopoz gibi kadınlarda ve erkeklerde meydana gelen çeşitli fizyolojik değişikliklerin yanı sıra, 80 yaşına kadar yaşlılara yönelik cinsel ilgi halen oldukça yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir