Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı ve Önemi

81 / 100 SEO Puanı

Ramazan Bayramı Ve Önemi

Ramazan bayramı bir aylık bir oruç ibadetinden sonra ALLAH ın verdiği sıhhat ve afiyetle normal günlere kavuşmuş olmanın sevinci anlamına geliyor. Bu arada toplumun dinamiklerinden biridir bayram. Fakirlerin gözetilmesi, yalnızların, hastanelerin, bakım evlerinin, hapishanelerin ziyaret edilip, onların gönüllerinin alınması, toplumun bütün fertlerinin hem dayanışma, hem ortak sevinç bilincinin ortaya konulması anlamına geliyor ki; bu toplumun nadir günlerinin biri olarak canlı tutulmalı ve adeta bir tatil havasında geçiştirme gibi bir uygulamadan da kaçınılmalıdır.

Bayramın Önemi

Ramazan bayramının öneminden bahsedelim, dinimize göre hicri kamer yılının 9 ncu ayı olan Ramazan ayının ardından 10 ncu ayı olan Şevval ayının ilk üç gününde kutladığımız bir bayramdır. Arapça Fitr kelimesinden gelir, ve kahvaltı anlamına gelir. Ramazanın bitimi ile birlikte yapılan ilk kahvaltıyı ifade eder. Hani bilirsiniz, bayram namazından sonra eve geldiğimizde kendimizi oruçlu zannederken, ramazan bitti deyip ailemizle birlikte yaptığımız ilk yaptığımız kahvaltı anısı yüreğimizdedir. Bu bayram; ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder.

Bayram Günü Oruç Tutulur mu?

Ramazan ayı biterken orucu da biter ve Bayramın ilk günü olan şevval ayının birinci günü oruç, kesinlikle tutulmaz haramdır. Fakat ikinci gününden sonra 6 gün Şevval Orucu tutulması çok sevaptır. Cenab-ı Allah nasip ederse ben bu orucu tutmaya gayret edeceğim. Bayramın bu ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Namazdan sonra ise hutbe okunur. Fakat bu sene Korona Hastalığı nedeniyle camilerde bayram namazı kılınmayacak. Bunların ardından bayrama dair etkinlikler başlar.

Aile Ziyaretleri

Aile ve arkadaş ziyaretleri, çeşitli eğlenceler gibi. Ramazan Bayramı ailelerin bir araya gelip, beraberce eğlendiği etik anlamda ailenin önemini vurgulayan bir bayramdır. Her kes çok önemli ve çok özenli giyinir. Çocuklar bayramlıklarını giyerler. Ramazan bayramında ailelerin genç bireyleri, daha yaşlı olan bireyleri ziyaret eder. Büyüklerin elleri öpülür, el öpen çocuklara büyükleri de harçlık verir. Tatlılar, şekerler, çikolatalar ikram edilir. Bayramda özellikle en çok sevilen ve ikram edilen tatlılarımız da baklavalardır.

Ayrıca küs olanların Bayram sebebiyle barıştırılması da çok güzel bir geleneğimizdir. Ramazan Bayramı boyunca nüfusunun çoğunluğu müslüman olan ülkelerde genellikle resmi tatil ilan edilir. Cenab-ı Allah tuttuğunuz oruçları kabul ve makbul eylesin, şimdiden mübarek Ramazan Bayramınız mübarek olsun, bu konuyu yazmamıza vesile olan sohbet odaları genel koordinatörümüz Linux kardeşimizden de ALLAH razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir