Havadan Sudan Sohbetler

Havadan Sudan Sohbetler

87 / 100 SEO Puanı

Misafirlik Esnasında Havadan Sudan Sohbetler

Havadan Sudan Sohbetler konulu makalemizle yine karşınızdayız. Aslında basit bir konu gibi görünse de, insanlarla basit ama etkili bir iletişime girmenin yolu havadan sudan sohbetlerden geçer. Yani asıl ana konuya geçmek için bu tür sohbetler bir geçiş vazifesi görür. Örneğin bir misafirliğe gidersiniz, “Ee Daha Daha Nasılsınız”, “Bu Sene Havalarda Pek Serin Gidiyor Maşallah” gibi sözler sohbet ortamına zemin hazırlamak, peşinden daha önemli konulara girmek için bir girizgah, bir peşrev niteliği taşımaktadır. Bu basit gibi görünen havadan sudan sohbetler yöntemine bir çoğumuz başvururuz. Çünkü kendim de karşıdaki kişiyi analiz etmek, onu biraz tanımak için bu tür yollara başvuranlardanım.

Kız İsteme Esnasında Havadan Sudan Sohbetler

Örnek verecek olursam; geçtiğimiz ay bizim oğlana kız istemek için Aydın-Germencik ilçesine kız evine gittik. Tabi kız isteme konuşmasını yapmak elbette hane reisi olarak bana düşmüştü. Ortam son derece kalabalıktı, çünkü kız tarafı, oğlan tarafı (bizim taraf) derken onlarca insan oradaydı. Önce hal hatır sorma faslı bir müddet devam etti, orada bulunma amacımıza geçmeden önce ortamın tozunu silkelemek amacıyla güncel olaylardan, gündemden v.s. bahsettik, kahveler geldi kahvemizi içtikten sonra ben konuya girdim.

Şöyle başladım; “Efendim sebeb-i ziyaretimiz belli, gençler bir birini görüp beğenmişler, maksadımız bu işi hayırlısıyla tamamına erdirmek, ALLAH’ın emri, Peygamberimizin kavli ile kızınız Gönül’ü, oğlumuz Ömer’e istiyoruz.” Tabi sözlerimin muhatabı aile büyüğü olan ve yaşça benden hayli büyük olan kızın dedesi idi. Dede biraz yutkunduktan sonra “Hayırlı uğurlu olsun, verdik gitti” dedi, yüzükleri taktık ve işi tatlıya bağladık.

Asıl Sohbet Konusuna Geçmek İçin Bir Taktiktir

Havadan Sudan sohbetler, dar bir tünelden geçip, aydınlık bir ortama geçmeye benzer. Yani yukarıda da bahsettiğimiz gibi asıl konu için bir oyalanma ve ortamı ısıtma taktiğidir. Bu taktik chat sohbet edilen ortamlarda da geçerlidir. Daha yeni tanıştığın ve tanımadığın birinden skype adresi veya telefon numarası isteyemezsin. Çünkü; ister gerçek hayatta olsun, isterse sohbet odalarında olsun asıl konuya direkt balıklama dalarsan büyük ihtimalle karşıdaki insan şok yaşayacak ve söylediklerini yanlış anlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir