Etkili Sohbet Konuları

Etkili Sohbet Konuları

81 / 100 SEO Puanı

Etkili Sohbet Konuları ve Konuşma Sanatları

Etkili sohbet Konuları ve konuşma esnasında sesinizi, jestlerinizi, mimiklerinizi kullanarak çevrenizle etkili bir iletişim kurabilirsiniz. Öfkelendiğinizde öfkenizi ifade edebilir, aşık olduğunuzda “seni seviyorum” diyebildiğiniz ve bunun gibi binlerce duygu ve düşüncelerinizi aktarabileceğiniz bir sohbet şeklidir. Bu etkileşim aracının günümüzde geldiği nokta sizce nedir? Konuşmanın bu denli bir büyük güç olmasına karşın, son dönemde TV programlarında farklı fikirleri paylaşan insanların yahut arkadaşların sohbet için bir araya gelip, akıllı telefonlardan kopamadığı durumlarda konuşmayı çok sağlıklı yapabildiğimiz söylenemez.

Etkili Sohbet Konuları ve Konuşma Esnasında Akıllı Telefonlardan Uzak Durun

Akıllı telefon demişken; yapılan araştırmalarda 8/18 yaş arası çocuklar, günde 7.5 saat teknolojik aletlere maruz kalıyormuş, yani bu sürede birbirleriyle yüz yüze konuşmak yerine ekranlar aracılığı ile iletişime geçiyorlar. Bu şekilde giderse taklit ve deneme yoluyla geliştirilen konuşma ve iletişimin geleceği iyi görülmüyor. Malum karşınızdaki kişi ile kurduğum iletişim şekli, arkadaşlık bağlarınızdan, çalıştığınız yerdeki terfinize kadar bir çok noktayı etkileyebilir. İletişimi, konuşması güçlü olan insanlar; çoğu zaman iş yerindeki performansları iyi olmasa da hızlıca yükselebilirken, sosyal ortamların aranan isimleri olabiliyorlar. Peki sohbeti kusursuzlaştırmak için yapılacak neler var sizler için en etkili 7 yöntemi sıraladık.

1- Karşındaki kişiye odaklan; bunun için planlarını, gelecekte yapacaklarını ve geçmişteki pişmanlıklarını sohbet boyunca düşünmemeye çalış. Ayrıca en önemlisi akıllı telefonundan uzak dur. Sadece karşındakinin düşüncelerine odaklan, bu sayede anda kalarak sohbetten keyif alacaksın. Zaten bunu yapabilirsen beden dilinle, göz kontağınla, sadece karşındaki kişi için orada olduğunu hissettireceksin. Bu da onun ben merkezci beyni için keyif verici olacaktır.

2- Sesini kullan, etkili bir diyalog için karizmatik bir sesin olmasına gerek yok. Beyin için en önemli ses arkadaşça bir ses tonudur. Tabi zaman zaman çeşitli hızlarda, iniş ve çıkışlı seslerle, duraksamalarla karşı tarafın dikkatini üzerine çekebilirsin. Tabi bu boşlukları “ımmm”,” eeeeh” gibi seslerle doldurmamaya çalış.

3-Etkili Sohbet Konuları esnasında yargılamayı bırak; bu tutum karşı tarafın sürekli kendisini savunma ihtiyacı içine girmesine ve kendini kapamasına sebep olur. Örneğin Ben sana o çocukla ilişki kurma demiştim, sen yine beni dinlemedin, gerçekten sen akıllanmazsın şeklinde yaklaşımlar kişinin açılmamasına ve uzaklaşmasına sebep olur.

4-Etkili sohbet konuları esnasında, derinlemesine dinle, sohbet arasında diyalogun arasına nasıl girsemde düşüncelerimi söylesem diyen tek kişi sen değilsin, bir çok insan bu hataya düşer. Dinlemek yerine o anda ne söyleyeceğini düşün. Karşıdaki kişinin konuşmasına odaklan. Bahsettiği konular arasında yeni ilişkiler kurmaya çalış. Arkadaşının kendisini değerli hissetmesinin en kestirme yoludur.

5-Açık uçlu sorular sor, cevabı evet ya da hayır olmayan sorular sormayı öğren, bu soru şekli sohbetinizin derinleşmesini sağlar, en son gittiğin film neydi, konusu neydi gibi. Ayrıca soru sorulurken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus; aynı konuyu derinleştirmek olmalı

6-Diyalog esnasında sessizlikten korkma, kimi zaman korkulan o sessizlik anı, düşüncelerin olgunlaşmasını, daha can alıcı düşüncelerin dillenmesini sağlar. Unutma her sessizlik anı, aceleyle doldurulması gereken bir boşluk değildir. Örneğin sevgilinizle duygusal bir anda konuşurken, duygularını ortaya çıkarması için daha temkinliyizdir. Bazı zamanlarda sessizlik daha derin bir konu için gerekli hale gelir.

7- Kısa ve basit konuşma şekli önemlidir. Anlaşılmaz, yabancı kelimeler karşıdaki insanın diyaloglardan kopmasına neden olur. Gördüğünüz gibi size etkili sohbet konuları ve konuşma şeklinden bahsettik. Küçük denemelerle ve farkındalıklarla bu sistemleri hayatınıza dahil etmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir